Download CV

Acının Resmi Sokak

27/07/2018

Acının resmi sokaktır…  Gezi Direnişiyle ayağa kalktığımız, sokaklarda mücadele etmek için direndiğimiz yaşlı genç omuz omuza savaşırken, bu toprakların her köşesinde devrimi-isyanı gördük. İnsan olduğumuzu hatırlatacak, düzenin iğrenç yalanlarına, ahlaksızlığına boyun eğmeden ayağa kalktık yeniden Berkin için.

Henüz 15’inde. Bir anne çocuğuna öyle bir özenle sarılır ki bunu bilen bilir. On binlerle birlikte son yolculuğuna uğurladık. Bir kanlı tarih daha yazıldı, 16 Haziran sabah erken saatte ekmek almaya giderken Berkin’i bu düzen katletti.

12 Mart’ta binlerce insan sokaklarda, tek yürek olup Berkin ölümsüzdür diye haykırdık. Mezarına misket koyuldu gözyaşları içerisinde. Toprağa açan bir çiçek gibi bir yarımız toprakta kaldı. Anne olmak zor bu ülkede. Bir çocuk yetiştirmek için ne zorluklar çeker bir anne. Hele ki emekçiyse işi daha da zordur. Berkin ne kadar ölmedi desek de, anne yüreği yanar durur. Evi dolduran Berkin’in kahkahaları, sokakta oynadığı günleri, okuldan koşarak gelişini, yürüdüğü yolları yürüyerek anımsayacak anne yüreği. Küçücüğünü toprağa verirken gözlerindeki o öfkeyi unutmamalı Gülsüm Elvan’ın. Başını hiç eğmedi. Onuruyla çocuğuna sahip çıktı.

Bu halk özgürlüğünün peşine düşmeye kararlı. İktidardakiler ise hayali konutlar, seçmenler yaratarak seçimlerde daha fazla oy peşinde, rant kokan yol yapımları, satılmış medya, ayakkabı kutularından çıkan paralar, adaletsizlik, satılığa çıkarılan ülkem karanlığın ortasında, baştakiler koltuk ve rant kavgasına tutuşmuşken, bu halk safça yüreklice sokaklarda direndi haksızlıklara karşı. Emekten yana tavrını gösterdi, haksızlıklara boyun eğmedi, birbirinin yanında durmasını bildi.

İlginçtir; 16 Haziran sabahı Berkin vuruldu, 12 Mart’ta toprağa verdik. 15-16 Haziran 1970 işçi sınıfı direnişi tarihselliğini korurken, 12 Mart 1971 askeri muhtıra ile hükümet istifaya zorlanmıştı.

Yıl 2014. Halk “Hükümet İstifa” diye sokaklarda sözünü söylüyor. Katil ve hırsızlığın dibine vurduğu günümüzde saçma sapan, hönkürerek naralar atan katiller korkudan nereye saldıracağını şaşırmış durumda. Önümüzde seçimler var. Herkes oy vermenin ne kadar kritik bir süreç olduğunu sanırım anlamış durumda, bunu göreceğiz. Yitirdiklerimizin ardından daha bir güçlü birbirimize sığındık.

Berkin böyle tanışmak istemezdim seninle. Fakat şunu bil davamızdan vazgeçmeden yola devam edeceğiz.. Korkaklar ise kendi yalanlarıyla boğulup gidecekler, onursuz haysiyetsiz bir şekilde.

Acılar yenilenen hayatın bir parçası olmaya devam edecek, bu kavga sürüyor ve hep sürecek…

 

Posted in KALEM